TISÍC TVÁŘÍ HRDINY

O kurzu

Mýtus je mnohem důležitější a pravdivější než dějepis,“ prohlásil americký jazykovědec a religionista Joseph Campbell. Jeho nejslavnější kniha Tisíc tváří hrdiny vypráví o mýtech v různých dobách a oblastech světa a jejich společných rysech. V různých kulturách nalézá vyprávění o cestě hrdiny, který musí překonávat překážky, aby nakonec proměnil sám sebe.  Přítel George Lucase v mnohém inspiroval mytologii Hvězdných válek.


Inspirací nejenom pro Hvězdné války, ale i pro další kurz v Theatropolis se stane kniha Tisíc tváří hrdiny, která pojednává o hrdinově cestě, což je univerzální motiv dobrodružství a proměny, s nímž se setkáváme doslova ve všech světových mytických tradicích. Budeme tuto cestu procházet pořád a pořád dokola, aby se nám dostala pod kůži. Naučíme se, které postavy hrdinu doprovází a kdo to je mentor, kdo strážce dveří, kdo herold a kdo stín a čím se také vyznačují. Budeme zkoumat příběhové struktury a následně je ohýbat je pro náš prospěch. Během kurzu odehrajeme dvě vystoupení, jedno v půlce a druhé na konci, kde si vyzkoušíme nabyté dovednosti v praxi před divákem. 

Dovednosti, kterým se kurz věnuje:

  • storytelling,

  • vstupování do rolí,

  • herecká práce

Pro koho je kurz určen:

Především pro ty, které zaujala v minulých semestrech práce vstupování do rolí a na postavách a charakterech, které nejsme my. Projdeme si základy herecké práce a budeme hledat způsoby, kterými se dá do jiných postav vstupovat a jak se převtělit do někoho jiného a také jak v této postavě zůstat po celou dobu improvizace. Na kurzu rozhodně nenajdete rychlé a krátké situační hry, které mají za úkol diváka primárně pobavit. Je určen pro ty, kteří se chtějí nořit do dlouhých improvizací (20, 30, 60, ... minut), které se budou pevně držet  příběhových struktur. Fanoušci Hvězdných válek výhodou.

O Josephu Cambbellovi:

Americký spisovatel a učitel proslul svými pracemi z oboru srovnávací mytologie. Narodil se v New Yorku v roce 1904 a o mytologii se začal zajímat již v děství. Rád si četl knihy o kultuře Indiánů a v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku, které často navštěvoval, ho fascinovala sbírka totemů. Při studiu na Kolumbijské univerzitě se zaměřil na středověkou literaturu a po získání magisterského titulu pokračoval ve studiu na univerzitách v Paříži a Mnichově. Při pobytu v cizině ho ovlivnila Pabla Picassa a Henri Matisse, zapůsobily na něj romány Jamese Joyce a Thomase Manna i psychologické studie Sigmunda Freuda a Carla G. Junga. Tato setkání inspirovala Campbella k vyslovení teorie, že všechny mýty a epická díla se v lidské duši spojují a že jsou kulturním projevem univerzální potřeby vysvětlit společenskou, kosmologickou a duchovní skutečnost.

Doporučená literatura: 

 

Joseph Campbell, Tisíc tváří hrdiny

Ladislav Karda, Jak si najít a udržet na jevišti flow?

Walter Kerr, Jak nepsat hru

Doporučené filmy:

Hvězdné války, epizoda IV

Hvězdné války, všechny ostatní epizody

LEKTOŘI

LADISLAV KARDA

DEN KURZU

PONDĚLÍ 18-21H

MÍSTO KURZU

BUDE UPŘESNĚNO

POČET

PRO 9 - 14 LIDÍ

Cena kurzu

Cena za kurz pod vedením 1 lektora je 8 900,- Kč
(nejsme plátci DPH)

Kurz lze platit přes Benefit plus program.

Logo-benefitplus_edited.png

Přihlášení bude možné od čtvrtka
30. července od 16h.

Ladislav Karda

Český herec a učitel ještě ničím neproslul. Narodil se v Písku v roce 1989 a o improvizaci se začal zajímat v patnácti letech, protože se zamiloval do Pavly Sedláčkové. Láska k improvizaci mu vydržela. Po několika neúspěšných pokusech dostat se na pražskou DAMU byl nakonec roku 2013 přijat a v roce 2018 ji ukončil diplomovou prací o skupině 20 000 židů pod mořem. Celou práci napsal v Kanadském Calgary, kde se po dobu jednoho měsíce věnoval improvizaci v Loose Moose Theatre. Jako herec hostoval v divadle Ypsilon, je členem souboru divadla NoD. Režíroval několik site-specific projektů: Prequel Casablanca ve sklepení DAMU, Prequel Golem na židovském hřbitově v Boskovicích, Bílou nemoc ve staré vojenské nemocnici v Terezíně, Impresárium B. na lodi Tajemství a Zaživa! v klubu Roxy. Je ateista.