DIALOGICKÉ JEDNÁNÍ

O kurzu

Jaké to je, být na scéně sám se sebou a ponechat vše spontánnímu, a přece kultivovanému dění? Na kurzu budeme kombinovat naše zkušenosti jak z disciplíny dialogického jednání (jakožto žáci samotného zakladatele Prof. Ivana Vyskočila), tak i ze skupinové divadelní improvizace. Půjde o procesuální experiment, který sice vede k výstupu, ale není jeho hlavním cílem.

Dialogické jednání je disciplína založena prof. Ivanem Vyskočilem, počátky této disciplíny sahají do roku 1968 a jeho vývoj a rozvoj panuje doposud. Vychází ze Stanislavského principu veřejné samoty. Základem je vlastní zkušenost, kdy sami vstupujete do prostoru bez zadání, jste tam zpravidla 3 minuty a hledáte svou autenticitu v samomluvě, samohře, a přitom nebouráme čtvrtou stěnu, tzn. že děláme, jako že tam ostatní nejsou. Avšak bereme v potaz jejich zpětnou vazbu, to že se na nás dívají a naslouchají nám. Sledující tím vytváří přejícnou pozornost. Nejde toliko o herectví, ale o hraní si, o sebehru.

V rámci našeho kurzu budeme toto objevovat, zkoumat a zvědomovat, co všechno pro nás znamená zpětná vazba. Budeme se učit kultivovat svůj herní projev, hledat si vlastní téma, prohlubovat naslouchání nejen k ostatním, ale hlavně k sobě a to vše s klidem.

Výstup

Po tomto ročníku vystoupíte před ostatní (jako autoři) sami za sebe, bez podpory ostatních, utkáte se s prostorem a vlastní myslí. Budete mít 5 min na jevišti sami pro sebe, bez zadání. Úkolem bude najít si vlastní téma, situaci a zakončení. Může se to zdát jako snadná praxe, ale jak celý proces dopadne, je nepředvídatelná událost. Jako sám život.

Doporučená četba

Dialogické jednání s vnitřním partnerem, Praha, Brkola, 2012
Dialogické jednání, improvizace a já, Filip Karda, DAMU, 2019
Vždyť přece létat je o hubu (rozhovory s Ivanem Vyskočilem), Portál, Praha, 2000

LEKTOŘI

VÁCLAV ZIMMERRMANN

FILIP KARDA

DEN KURZU

PONDĚLÍ 18-21H

MÍSTO KURZU

BUDE UPŘESNĚNO

POČET

PRO 9 - 12 LIDÍ

Cena kurzu

Cena za kurz pod vedením dvou lektorů je 10 400,- Kč
(nejsme plátci DPH)

Kurz lze platit přes Benefit plus program.

Logo-benefitplus_edited.png

Přihlášení bude možné od čtvrtka
30. července od 16h.

Václav Zimmerrmann

Absolvoval obor Autorské herectví na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU založenou Ivanem Vyskočilem. Věnuje se především divadelní improvizaci se skupinou 20 000 židů pod mořem, dále spolupráci s Vosto5 v Divadle Archa a dalším divadelním projektům. Je autorem pokleslé detektivní video-série s názvem Případy Léona Cliftona. Pochází z obce Provodov (okr. Zlín), kde začínal v místním ochotnickém spolku ProLiDi.

Filip-24_edited_edited.jpg

Filip Karda

Improvizaci se začal věnovat na střední škole jako koníčku. Nevěděl, že ten se rozroste a povede ho za studiem divadla a výchovy na JAMU a posléze na autorskou tvorbu na DAMU. Improvizaci se věnuje přes 10 let a klade důraz na klid a nepospíchání, najít si vnitřní pohodu ve stavu “nevím”. Věnuje se také učení komunikačních dovedností pro studenty ZŠ a SŠ, kde má touhu doplnit to, co by sám při svých studiích uvítal. V neposlední řadě je zdravotní sestřičkou.