top of page

Největší festival divadelní improvizace v České republice, kde vystupují studenti ŠKOLY IMPROVIZACE a absolventi "vysoké školy" improvizace THEATROPOLIS.

PROGRAM

PROGRAM

PÁTEK 20. 1.
Z IMPULSU K POSTAVĚ

PÁ: 14:00 - 17:00

SO: 10:00 - 17:00

WORKSHOP (SÁL)

Nechte své postavy mluvit samy za sebe bez vzorů a šablon s berlínskými

Die Gorillas. více->

NAD TÍM PŘEMÝŠLÍM
KAŽDÝ DEN...

18:15 - 19:00

DRUHÁCI PONDĚLÍ

Krátké okamžiky, které ovlivňují a vytváří naše životy, vztahy, radosti i smutky. 

ZATÍM NEJLEPŠÍ VYSTOUPENÍ TŘEŤÁKŮ, CO JSTE KDY VIDĚLI!

19:30 - 20:15

TŘEŤÁCI PONDĚLÍ

Roztočíme to! Přehlídka toho nejlepšího z celého semestru. Roztočený brankář, Spoon River, volná improvizace a možná i něco víc.

PROSTĚ MUZIKÁL

20:45 - 22:00

THEATROPOLIS MUZIKÁL

"16 lidí, 13 týdnů a jeden velký blok: zpívat před lidmi. Zažijte improvizovanou hru plnou zpěvu a tance, kterou třída Epiny a Toma zakončí svou transformaci z herce na herce, zpěváky a tanečníky."

SOBOTA 21. 1.
CO JE TOHLE ZA HRU?
IMPRO RODIČŮ S DĚTMI

10:00 - 13:00

WORKSHOP (KAVÁRNA)

Dopolední dílna hledání toho, jak improvizaci používat ve výchově, jak improvizovat i když musím pečovat a vychovÁvat. pod vedením lektorů Vandy a Jindřicha více->

DO VESMÍRU
FYZICKÝCH VZTAHŮ

10:00 - 17:00

WORKSHOP (TEP) 

Javier Cura je učitel, vizuální umělec, který nás provede skrze fyzické (pohybové) vztahy, které budou základem strukturované improvizace... více->

IMPRO TALKS (show)

15:00 - 15:45

POVÍDÁNÍ NA KAVÁRNĚ

Ondra Nečas (Neči) si pozve zajímavé hosty a proberou spolu využití improvizace v pracovním životě z praxe.

WORK IN PROGRESS

16:00 - 16:45

DIE GORILLAS 

JAVIER CURA 

Nahlédnutí jak pracují a co tvoří účastníci v rámci festivalových workshopů.

NAJDI KLID

18:15 - 19:00

DRUHÁCI ČTVRTEK

Najít klid v životě i na jevišti? Nic lehkého. Leč tahle partička druháků vám předvede, co všechno si před diváky dokáže ustát. A že to bude stát za to.

ORÁKULUM

19:30 - 20:15

TŘEŤÁCI STŘEDA

Organickou skupinovou improvizací odpovíme diváku na všechny otázky - i na ty, které se bojíte zeptat.

OHYB

20:45 - 22:00

THEATROPOLIS ČTVRTEK

Hledáme cesty jak skrze tělo a pohyb vystoupit do akce a vztahu na jevišti. Pracujeme s kombinací křehkosti a síly, bezpečí hraných rolí s dobrodružstvím sdílení sebe sama.

NEDĚLE 22. 1.
MATKA, MANŽELKA, MILENKA

10:00 - 17:00

WORKSHOP (SÁL)

Pojmenuj si svůj ženský herecký stereotyp. Popiš ho do detailu. Nauč se ho mít ráda. Stereotyp není bubák. Workshop pouze pro ŽENY s Pájou a Bětkou.  více->

IMPROVIZOVANÁ CESTA ŽIVOTEM

18:15 - 19:00

DRUHÁCI STŘEDA

Narodíš se. Improvizuješ. Zamiluješ se. Improvizuješ. Umřeš…

NEKOREKTNÍ IMPROVIZACE

19:30 - 20:15

THEATROPOLIS NEKOREKTNÍ IMPRO

Tři měsíce jsme si nadávali, pr*ali, vyvolávali násilí a pak jsme to vyladili do formátu, kde vy rozhodnete, jak moc se situace zvrhne.

IMPROVIZACE Z BODU JEDNA

20:45 - 22:00

THEATROPOLIS Z BODU JEDNA

Improvizace vycházející ze společného zážitku. Inspirace, kterou si každý může přebrat po svém, ale záleží jen na hercích, jak ji propojí dohromady. Volnost, rovnost, improvizační sourozenectví!

workshopy

POJĎ SI ZKUSIT IMPRO
na vlastní kůži

base.png

WORKSHOPY PRO VEŘEJNOST

Součástí workshopů je tzv. work in progress. Posledních 45 minut může využít kdokoli z vás k nahlédnutí pod ruce lektorů a seznámení se s jejich prací.  

Folie1.tiff
Folie1.tiff
Z IMPULSU K POSTAVĚ (NĚM)

V tomto workshopu pro pokročilé improvizátory získáte nástroje k vytváření postav pomocí vnímání impulsů. Budete trénovat vnímání sebe i svých spoluhráčů na scéně. Budete pracovat na transformaci svých impulsů do řeči a charakteru.

Impuls pomáhá vám získat přístup k hloubce vašich postav; pomáhá nám nechat své postavy mluvit samy za sebe bez vzorů a šablon. Na workshopu budete objevovat jak na jeviště přinést skutečné situace.

 

Wolfgang Lüchtrath

Byl jedním ze tří herců kultovního divadla DIE NIEGELUNGEN Fooltheater, který měl fankluby po celém Německu. Později se připojil k souboru SPRINGMAUS v Bonnu, první improvizační divadelní společnosti v Německu. V roce 1997 založil THE KOENIGS, improvizační divadlo zaměřené výhradně na práci ve firmách. Kromě toho budoval a pořádal slam poetry večery a podílel se na sérii slam poetry pořadů v německé televizi (WDR).

Jako psychoterapeut se zabývá terapeutickou improvizací na psychosomatické klinice. Vyvíjí inovativní improvizační formáty. Vytvořil formát “Dilemma MaLachen” spolu s Knutem Kalbertodtem a Verenou Lohnerovou, tento formát byl oceněn jako nejinovativnější divadelní formát na Mezinárodním improvizačním festivalu v Halle 2017.

Žije v Berlíně, spolupracuje s Die Gorillas (Berlín), Hidden Shakespeare, Steife Brise (Hamburk), Drama Light (Mannheim) a dalšími. 

V roce 2022 založil „Gesellschaftsbühne“ spolu s Leonie von Watzdorf – ve spolupráci s Die Gorillas a Steife Brise (Hamburk).

 

Leonie von Watzdorf

Je režisérka žijící a pracující v Berlíně. Narodila se v Mnichově, vystudovala divadelní vědu a literaturu na Humboldt Universität v Berlíně.

Pracovala jako producentka pro TV Company Multimedia, vyvíjela filmové a televizní formáty. Režírovala experimentální a nezávislé krátké filmy, mezi nimi „Gott und die Welt“ s německou hvězdnou herečkou Dagmar Manzel. Režírovala divadelní hry, jako je „Wir später“ v Sophiensaele v Berlíně.

Skvěle prolíná zkušenosti z divadla a filmu a tím přináší specifické vhledy a cit pro impulsy a techniky postav na jevišti. Podporuje herce a herečky v autenticitě a opravdovosti.

Vychovává čtyři chlapce, píše články do časopisů o svobodných uměních a je součástí Gesellschaftsbühne. Zde se zaměřuje na rozvoj charakterů a scénografii. Ráda sdílí a předává své znalosti na workshopech a festivalech.

Pro workshop je nutné mít ukončený alespoň II. semestr nebo mít základní improvizační a jevištní zkušenost.

WS probíhá v angličtině bez tlumočení.

Pátek & sobota
20.- 21.1. 2023
PROSTOR 39 - Sál
PÁ.: od 14:00 do 17:00
SO.: 10:00 do 17:00
Vstupné 4.200,- /3.700,- Kč
IMG-20221207-WA0004.jpg
DO VESMÍRU FYZICKÝCH VZTAHŮ - JAVIER CURA (ARG)

Prostřednictvím evolučních vzorců, kontaktní improvizace, principů bojových umění a prvků tanga vytvoříme bohatou škálu vztahů mezi partnery se zaměřením na kvalitu fyzické a emocionální energie, která v nich cirkuluje. Budeme také pracovat na rytmickém a melodickém napětí mezi partnery, rozvíjet pohybový dialog s dramatickými a poetickými možnostmi.

Zahrajeme si také s páteří jako základním kreativním prvkem, který nám umožní přístup k dalším energiím a postavám.

Tyto fyzické vztahy budou základem pro strukturované improvizační situace a krátká sóla, dua, tria nebo skupinové kompozice.

 

Javier Cura

Javier Cura je učitel, vizuální umělec, divadelní režisér a pohybový trenér, který se intenzivně věnoval pohybové, taneční a divadelní tvorbě. Byl pozván, aby vyučoval a vystupoval na Fabrik Potsdam Tanztage, Goettingen Contact Impro Festival a Phantastango, Farma Dance Theatre Festival a Alchemie Tango v Praze, C.I.R.A ve Štrasburku a také na CI Festival San Francisco (USA). 

Věnuje se výzkumům v antropologických a sociologických tématech a rozvíjí projekty sociálního divadla v Itálii, Maroku a Německu. Spolupracoval na výzkumu výrazu v kontaktní improvizaci na Berlínské svobodné univerzitě. Pracoval jako pohybový poradce pro pacienty se srpkovitou anémií v londýnské Royal Hospital. Prostřednictvím mixu disciplín, které vyživují pohybovou rozmanitost, uvědomění si těla, konsensuální dotek a kreativitu, vytvořil projekt “Ekologické tělo”. Jeho záměrem je znovu se spojit se sebou samým, ostatními bytostmi a Zemí emocionálním, fyzickým a duchovním způsobem. Sám sebe definuje jako pohybového aktivistu. Povzbuzuje lidi, aby se starali o své vlastní životně důležité potřeby pohybu, protože ty mají obrovský dopad na naše fyzické, emocionální a duchovní zdraví a také na zdraví naší planety.

www.javiercura.net

WS bude tlumočen do češtiny

Sobota 21.1. 2023
PROSTOR 39 - Tep
od 10:00 do 17:00
Vstupné 2.900,- /2.400,- Kč
IMG_3601.jpg
MATKA, MANŽELKA, MILENKA (workshop pro ženy-improvizátorky)

Pojmenuj si svůj ženský herecký stereotyp. Popiš ho do detailu. Nauč se ho mít ráda. Stereotyp není bubák. Je to příležitost. A my s ní budeme pracovat. Protože čím víc se stereotypu snažíme vyhnout, tím spíš se mu přibližujeme. A nakonec společně s ním kloužeme po povrchu, místo toho abychom ho ovládly a dostaly prostřednictvím jeho kvalit ze sebe to nejlepší. 

 

Skrze osobní reflexe i skrze postavy prozkoumáme, co ženský princip nabízí improvizaci. Na kolik se do stereotypů stavíme my samy a na kolik nás do nich staví společenské konvence a vzorce. Pojmenujeme si, co nám naše osobní stereotypy mohou nabídnout a jak je můžeme vytěžit. Protože žádnej stereotyp neni tak špatnej, aby z něho nemohla bejt vaše životní divadelní role! 


Workshop se opírá o naše herecké a improvizační zkušenosti, společnou sedmiletou cestu v souboru České národní improvizační divadlo a jevištní i životní přátelství. 

 

Pro workshop je nutné mít ukončený alespoň II. semestr nebo mít základní improvizační a jevištní zkušenost. 


 

Alžběta Nováková

Vystudovala herectví na katedře Alternativního a loutkového divadla DAMU, momentálně dokončuje magisterský program s osobním zájmem o režii, dramaturgii a autorské divadlo. Aktuálně můžete zhlédnout její nejnovější inscenaci "Příchozí" v kulturním centru Vzlet v pražských Vršovicích. Inscenace tematizuje pocit osobní svobody lidí s fyzickým postižením, kteří k jejímu dosažení potřebují přítomnost druhé osoby. Jedná se o setkání herců i neherců, kteří společně boří strach z neznáma. Více než 10 let se věnuje divadelní improvizaci a jejímu přesahu do dalších uměleckých odvětví. Miluje sólový i sborový zpěv, je členkou pěvecko-divadelní skupiny "Veselé chvíle", spoluzakladatelkou a členkou divadelní skupiny České národní improvizační divadlo a kočovné skupiny Budenebude kůň.  Místo deníku píše poezii, miluje pohyb, zajímá se o principy mezilidské komunikace, psychologii, cizí jazyky. Sama sebe popisuje jako chmýří z topolu na kapotě kamioňácké kabiny, tichá i hlučná. V uměleckém procesu se zajímá o propojení etiky a estetiky.

 

Pavla Sedláčková

Jsem lektorka, improvizátorka, textařka a gestalt koučka ve výcviku. V roce 2012 jsem objevila kouzlo improvizace a začarovaná jsem do dnes. Svůj život i bytí stavím na této vášni. Improvizace je spektrum. Je to nástroj k objevení nejen sebe sama, ale i nastavení zdravých vztahů ve společnosti. Je to nejživější divadelní žánr, který dýchá přímo před vámi. Je to životní filozofie, která mi dodává vnitřní svobodu. Je to láska.

Své know how jsem za posledních deset let předala stovkám jednotlivců, firmám, herců i lektorů. V Čechách i zahraničí. Momentálně se věnuji především práci “one to one” v oblasti přirozeného projevu a také přípravě prvního sebezkušenostního metodického výcviku aplikované improvizace. Společně se souborem České národní improvizační divadlo se snažíme vybudovat improvizaci, jako divadelnímu žánru, právoplatné místo v umělecké obci. Píšu na sítě, píšu interpretům písničky a píšu pro klid duše. Zpívám. Hraju. A pečuju o dva skvělý muže. 

Neděle 22. 1. 2023
PROSTOR 39 - sál
od 10:00 do 17:00
Vstupné 2.900,- /2.400,- Kč
Snímek obrazovky 2022-12-13 v 17.15.32.png
CO JE TOHLE ZA HRU? IMPRO PRO RODIČE A DĚTI
VANDA GABRIELOVÁ 

Dopolední dílna hledání toho, jak improvizaci používat ve výchově, jak improvizovat i když musím pečovat a vychovavat. Budeme se hrát sami, s dětmi, spolu. Chvíli se staneme zase dospělými lidmi, chvíli si užijeme svoje rodičovství a chvíli si vzpomenout na svoje vnitřní dítě. 

Lektorka: Vanda Gabrielová

Vanda Gabrielová a Jindřich Ludvíček v nezapomenutelné roli lektorů s autentickým programem tady & teď.

Sobota 21.1. 2023
PROSTOR 39 - Kavárna
od 10:00 do 13:00
Vstupné 100,- Kč
VSTUPENKY

CENA VSTUPENEK

NA PŘEDSTAVENÍ

Jednotlivé dny

390,- Kč

*340,- Kč

Festivalový pas

1.000.- Kč

*950,- Kč

NA WORKSHOPY

DIE GORILLAS

4.200,- Kč

*3.700,- Kč

Ostatní

2.900.- Kč

*2.400,- Kč

Cena pro děti do 15 let - Zdarma

* Pro studenty a absolventy Školy improvizace

MAPA

CESTA K NÁM

prostor_39.png
adresa.png

O FESTIVALU