top of page
METODICKÝ VÝCVIK 
2024/2025
Začátek kurzu v listopadu 2024.

SEBEZKUŠENOSTNÍ VÝCVIK

V METODĚ APLIKOVANÉ IMPROVIZACE

Aplikovaná improvizace je spojením hravé divadelní improvizace se sebezkušenostním rozvojem postaveným na skupinové reflexi zážitku.

Improvizace otevírá cestu k sobě sama, podporuje individualitu jednotlivce i týmovou spolupráci a je zábavnou cestou jak se rozvíjet. Přináší nástroje k neinvazivnímu řešení konfliktů, rozvíjí komunikaci a inspiruje v lehkosti, hravosti a zážitku. Učí lidi otevřenosti a schopnosti sdílet a tím dosahovat změn.

Kurz vám během osmi modulů (celkem 120h) nabídne ucelenou metodiku aplikované improvizace. Od stěžejních principů, přes design lekcí dle potřeb klienta, ke kouzlům zpětné vazby až po nástrahy spojené s facilitátorskou rolí. Sami budete aktivně objevovat a rozvíjet své dovednosti. Budete si na sobě zkoušet jednotlivé improvizační principy a reflektovat své zážitky. Získáte novou perspektivu nejen své práce, ale i sebe sama.

5 oblastí

 

Každý modul se skládá z 5 částí, které na sebe logicky navazují a zároveň respektují energii a únavu účastníků během dne: zážitkové, sebezkušenostní, dovednostní (všeobecné facilitační dovednosti), praktické zkušenosti (simulace) a teorie k danému tématu.

 

1. Zážitková část

 

V zážitkové části je program zaměřen na to, aby si sám účastník zažil principy AI na vlastní kůži, a zkusil si základní techniky sám na sobě. V této části se pracuje se skupinou jako celkem a je zde daný důraz na vytvoření bezpečného a důvěrného prostředí usnadňující proces učení. Účastníci zpracovávají vlastní témata formou sdílení, skupinové a psané reflexe.

 

2. Sebezkušenostní část

 

V programu klademe důraz orientaci ve svém vnitřním světě a na porozumění sobě sama, tak orientaci ve vnějším světe a prohloubení chápání druhých lidí. Sebezkušenostní části je proto věnován dostatečný prostor. Facilitátoři se učí porozumění emocím, prožívání sebe sama jako individua i sebe sama jako součást skupiny nebo většího celku. V této části se pracuje s imaginací, s projekcí, s expresí i zpětnou vazbou mezi účastníky.

3. Facilitační dovednosti

 

Facilitátorská role vyžaduje širokou paletu dovedností od návrhu programu přes vedení skupiny po evaluaci procesu i sebe samotného. V programu si účastník vyzkouší sestavit jednotlivé aktivity a techniky podle předem domluvených cílů s ohledem na cílovou skupinu se kterou účastník pracuje v praxi. Seznámí se s facilitačními intervencemi a metapozicí, která mu bude nápomocná, kdy a jakou formou zasahovat do učícího se procesu účastníků. Bude mít prostor trénovat aktivní naslouchání, nestrannost, získávání nadhledu nad děním ve skupině a vedení konstruktivní reflexe a získávání zpětné vazby.

 

4. Praktická zkušenost

 

V praktické části si účastník zkouší přípravu, zadávání a facilitaci cvičení až po její reflexi. Vstupuje do různých simulací a následně sdílí svou zkušenost s kolegy. Během této části se pracuje se zpětnou vazbou a s konkrétními případy. V závěrečných modulech je věnován prostor pro prezentaci vlastní praxe, získané mimo lekce programu. Její prezentace je následně komentována vedoucími lektory i účastníky.

 

5. Teoretická část

 

Teoretická část zastřešuje dvoudenní setkání a uzavírá vybrané téma. Skládá se z přednášek a seminářů ze zážitkového učení, teorie a praxe aplikované improvizace a ze základů psychologie a sociologie. Účastník se seznámí se základním pojmy, se kterými pracoval během setkání. Svou předchozí zkušenost účastník přetvoří do teoretického rámce.

 • Pro koho je semestrální kurz určen?
  Kurz je pro všechny, kteří chtějí na sobě pracovat a hledat vnitřní klid a autenticitu, bez rozdílu pohlaví, rasy, velikosti palce u nohy. Nezáleží na tom, kolik ti je, nebo zda čeština není tvůj mateřský jazyk. Protože se však lidé na věk studentů neodbytně ptají, prozradíme, že průměrný věk je 38,3 let. Pokud si stále nejsi jistý/á, zda je kurz vhodný i pro tebe, napiš nám.
 • Jak mohu platit přes Benefit+?
  1. Registruj se do kurzu přes webový formulář a napiš do poznámky "Platím přes benefit". Zálohovou fakturu, co ti přijde na email, neřeš. 2. Na webu Benefitu+ nás najdeš pod obchodním heslem "Škola improvizace", kde uplatníš své body. 3. Nám přijde z Benefitu+ informace o objednávce, kterou propojíme s tvou přihláškou. Pokud bude částka nižší než kurz, upravíme ti zálohovou fakturu a pošleme ji na tvůj email na doplacení rozdílu. Pokud bude uhrazena plná částka, označíme fakturu jako zaplacenou a tobě dorazí na email daňový doklad.
 • Kdo bude mým lektorem semestrálního kurzu?
  Každý běh lektorují 2 lektoři z našeho týmu. Jejich finální kombinaci sestavujeme těsně před začátkem kurzu a proto neanoncujeme lektory předem. Kdo bude tvým lektorem, ti pošleme společně s dalšími informacemi v emailu těsně před začátkem semestru. Lektory jednotlivých tříd současně zveřejníme na webu.
 • Mohu si lekci nahradit v jiný den, než chodím?
  Z našich zkušeností víme, jak je pro skupinu důležitá práce a učení se v bezpečném prostředí. Fluktuace mezi dny by tuto podmínku narušila, proto není možné hodiny nahrazovat. Lekce jsou však vystavěny tak, aby pro tebe bylo i po vynechání některé z hodin snadné se zapojit. Zároveň po každé hodině najdeš ve WhatsApp skupině vše, co jsme dělali, abys měl/a přehled. O každé lekci najdeš informace také v pracovním sešitě, který na kurzu dostaneš.
 • Má smysl se přihlásit, když vím dopředu, že zameškám několik lekcí?
  Semestr obsahuje 13 setkání, vynechané jsou svátky a některé dny okolo svátků, kde předpokládáme, že někteří z vás nedorazí. Většinou radíme, že 3 až 4 lekce je možné vynechat, aby se nepřetrhal proces učení. V případě 5 a více vynechaných lekcí vám doporučujeme přihlásit se na pozdější semestr.
 • Jak je to s obsazeností kurzu?
  Kurz má kapacitu 16 lidí. V kurzu mají přednost dříve přihlášení lidé se zaplacenou přihláškou, nebo alespoň zálohou. Pokud je na tvůj vybraný den plno, můžeš se přihlásit jako náhradník. Před kurzem probíhají škatulata, kde se snažíme vycházet vstříc časovým možnostem studentů a je možné, že se ve tvém dni uvolní místo.
 • Kdy se otevírají kurzy?
  Kurzy probíhají dvakrát do roka. Zpravidla zimní semestr začíná začátkem října a letní semestr začíná začátkem března. Přihlášky na semestr otevíráme cca 4 měsíce před kurzem a první půlku platí cena early birds. V přihlášce si vybíráš, jaký konkrétní den chceš chodit. Pokud dáváš kurz jako dárek, připravíme ti poukaz s kódem a obdarovaný si svůj den vybere sám.
 • Na jaká témata se v kurzu zaměřujete?
  V semestru se zaměřujeme na to být tady a teď a komunikovat s lehkostí a s radostí. Jednotlivými tématy jsou: komunikace, technika Ano, a…, spolupráce, kreativita, pohotovost, emoce, submisivita a dominance, storytelling, prezentační dovednosti, vstupování do role. Rozepsanou anotaci najdeš u kurzu.
 • Jak lze platit kurzovné?
  Platit kurz lze online, převodem, nebo přes Benefit+. S jinými cafeteriemi aktuálně dohodu nemáme. Pokud se potřebuješ domluvit na platbě na splátky, napiš nám prosím na info@improvizuj.cz. Při přihlášení do kurzu ti přijde zálohová faktura a následně čekáme na obdržení platby z tvé strany. Jakmile bude faktura zaplacená, vystavíme ti daňový doklad. Pokud chceš vystavit fakturu na firmu, stačí tuto skutečnost uvést do poznámky samotné přihlášky nebo nám napiš na info@improvizuj.cz.
 • Nabízíte alternativu, pokud nemohu chodit pravidelně?
  Ano, nabízíme intenzivní Letní kurz improvizace, který kopíruje semestr a je obohacen o několik témat z druhého semestru. Lidé, kteří absolvují tento kurz, se poté mohou rovnou přihlásit do druhého semestru. Výhodou intenzivního kurzu jsou nahuštěná témata a intenzivní zážitek. Oproti tomu v semestru je zase naopak větší prostor na změnu. Kromě týdenních lekcí dostávají studenti týdenní výzvy, takže si mohou více zkoušet aplikovat principy i v běžném životě.
 • Jak mohu zrušit místo na kurzu?
  Může se stát, že budeš potřebovat účast na kurzu z náhlých důvodů zrušit. Vytáhli jsme proto z obchodních podmínek informace o storno podmínkách a jak to celé funguje. Informaci o zrušení místa na kurzu nám prosím zašli na email info@improvizuj.cz. Čím dříve nám dáš vědět, tím bude storno poplatek nižší.

Moduly programu

Co si odnesete:

ikona_check.png

metodický podklad ke stavbě lekce i jednotlivým hrám

ikona_check.png

osobní zkušenost z desítek her a cvičení

ikona_check.png

ověřenou schopnost postavit a odvést lekci s principy AI

ikona_check.png

posunete své facilitační dovednosti

ikona_check.png

inspiraci v podobě skupinového sdílení a hravého rozvoje

ikona_check.png

trochu té improvizační filozofie do života

ikona_check.png

načerpáte rozličné přístupy dalších facilitátorů a leaderů

ikona_informace.png
Kdy?

1x měsíčně listopad 2024 – listopad 2025

ikona_misto.png
Kde?

Podskalská 14, Nové Město, Česko

ikona_kalendar.png
Jaké dny?

Pátek 14-20 h, sobota 10-18 h

ikona_skupina.png
Skupina

Pracujeme v uzavřené skupině 12-16 lidí vedené 2 lektory. 

ikona_cena.png
Cena programu celkem

88 500,- včetně DPH

Platbu je možné rozložit do více plateb, např. 3x 29 500,-.

Náš přístup

Vycházíme z desetileté praxe budování metodiky kurzů Školy improvizace, se zkušeností z firemního i neziskového prostředí. Čerpáme z mezinárodně uznávaného oboru Applied Impro, leadershipu, managementu, pedagogiky, dramaterapie a psychologie. Spolupracujeme s širokým týmem profesionálů, od kterých bychom se sami chtěli učit.

Předpoklady pro vstup:

ikona_check.png

Absolvování alespoň prvního semestrálního programu nebo letního intenzivního kurzu, kde se seznámíte s principy improvizace a načerpáte techniky.

ikona_check.png

Dosažení plnoletosti.

ikona_check.png

Zkušenosti s facilitací, lektorováním nebo vedením lidí, ze kterých můžete čerpat.

ikona_check.png

Otevřenost a motivace rozvíjet se skrze aktivní osobní zkušenost.

Pro koho je výcvik určen?

Pro lektory, učitele, mentory, facilitátory, kouče, vedoucí skupin nebo pracovníky v pomáhajících profesích.

Lektoři 

Vanda-21_edited.jpg
Pavla Sedláčková

lektorka divadelní a aplikované improvizace, herečka

Vanda-21_edited.jpg
Vanda Gabrielová

facilitátorka, mediátorka, L&D konzultant

Vanda-21_edited.jpg
Marek Vozka

kouč, facilitátor, lektor

Vanda-21_edited.jpg
Eliška Remešová

lektorka, psychoterapeutka, konzultantka, koučka

Vanda-21_edited.jpg
Ondřej Nečas

otec Školy improvizace, lektor, kouč & facilitátor

Vanda-21_edited.jpg
Táňa Vozková

lektorka, dramaterapeutka, provozní ředitelka KC

Přihláška a cena programu

Kromě skladby skupiny je důležitá tvá motivace jít do metodického výcviku. O tom, co chceš získat, nám prosím napiš do formuláře. O přijetí se ti ozveme e-mailem. Absolvování výcviku není vstupenkou do lektorského týmu Školy improvizace.

 

Fakturu řešíme po přijetí do výcviku. Platbu je možné po domluvě rozdělit.

Cena programu:

V případě, že nastupujete do semestru I/ letního intenzivního kurzu zároveň s výcvikem je cena  98 500,- vč. DPH.

88 500,- včetně DPH

Další běh startuje v listopadu 2024. Přihlášky jsou spuštěny.

Kurz lze platit přes Benefit+ program.

Podmínky pro úspěšné absolvování výcviku:

ikona_odrazka.png

Průběžná reflexe osobního procesu ve výcviku

ikona_odrazka.png

Mimální účast na výcviku 80 %

ikona_odrazka.png

Zdokumentovaný workshop s principy AI

ikona_odrazka.png

Kazuistika na základě natočeného workshopu (od zadání po vedení reflexe)

Harmonogram

Výcvik probíhá 8 víkendů během roku. 
Pátek 14 - 20h a sobota 10 - 18h.

1. a 2. listopadu 2024 

6. a 7. prosince 2024 

--

7. a 8. února 2025

14. a 15. března 2025

11. a 12. duben 2025 

--

12. a 13. září 2025

10. a 11. říjen 2025

7. a 8. listopad 2025

bottom of page