Tipy na posilování odolnosti
Pokud chceme být v práci i v jiných oblastech úspěšní, potřebujeme rozvíjet odolnost. Na cestě za vytyčeným cílem nás vždy mohou překvapit překážky, nejrůznější změny, naše vlastní chyby a neúspěchy, než se dostaneme tam, kam jsme si určili. A odolnost je přesně ta kompetence, která se nám bude na cestě obzvlášť hodit.
Odborníci odolnost definují jako proces dobré adaptace v tváří v tvář nepřízni osudu, výzvám, hrozbám a významným zdrojům stresu.
Skládá se z 5 klíčových oblastí:
Stav mysli: míra, do jaké jste cílevědomí, optimističtí a motivovaní
Vztahy: schopnost získat podporu od přátel a rodiny
Houževnatost: úrovně vytrvalosti, houževnatosti a růstového myšlení
Zdraví: fyzická energie ze spánku, cvičení a stravy
Emoce: schopnost regulovat silné pocity a impulsy
Jakkoliv lákavě zní představa, že se najednou zlepšíte ve všech pěti oblastech, mnohem realističtější je vybrat si jednu, na kterou se v příštích týdnech zaměříte. Šance na úspěch a posun se tím násobí.
Pro inspiraci nabízíme v každé oblasti několik konkrétních kroků, které k zlepšení v dané oblasti podniknout:
Stav mysli
Napište si několik svých základních hodnot. Zužte tento seznam na své tři nejdůležitější a dejte je někam, kde je každý den uvidíte (např. pozadí telefonu, lepící papírek na zrcadle v koupelně).
Napište si pár velkých osobních nebo profesních cílů. Mějte tyto cíle po ruce, abyste se k nim mohli obrátit, když jste přetíženi, ve stresu nebo unavení.
Prohlubujte vděčnost. Začněte každý den tím, že si napíšete tři věci, za které jste vděční.
Vztahy
Naplánujte si čas, kdy se potkáte nebo zavoláte členům rodiny nebo přátelům, se kterými jste už dlouho nemluvili.
Připojte se ke komunitě lidí, kteří sdílejí jednu z vašich vášní.
Uspořádejte večeři.
Sejděte se s kolegou/yní na 30 minut na neformální schůzku pro vzájemné poznání a pro zábavu, neřešte žádnou práci.
Proberte problém (osobní nebo profesní) s kamarádem/kou. Využijte jejich objektivnějšího pohledu k získání nových postřehů.
Houževnatost a růstové myšlení:
Zamyslete se nad chvílemi, kdy jste překonali něco obtížného. Napište si to.
Chvalte úsilí, ne vlastnosti. Když uspějete, zdůrazněte tvrdou práci, kterou to vyžadovalo, ne "inteligenci", "kreativitu" nebo "genialitu".
Používejte častěji slovo „zatím“. Místo "nejsem v tom dobrý“ řekněte "zatím v tom nejsem dobrý“ nebo "zatím jsem tento problém nevyřešil“.
Na konci týdne si zapište tři až pět selhání. Zaměřte se na to, co jste se z každého naučili a co chcete příště udělat jinak.
Zdraví, fyzická a duševní kondice
Dbejte na dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Dodržujte podobné hodiny spánku každý den. Nepijte příliš mnoho kofeinu nebo alkoholu. Vyhněte se sledování televize nebo používání obrazovek alespoň hodinu před spaním. Mějte telefon v tichém režimu nebo v jiné místnosti.
Nahraďte jednu nezdravou věc, kterou často jíte, něčím zdravějším. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám.
Neseďte příliš dlouho. Nastavte si budík na šedesát minut a potom vstaňte a pohybujte se, i kdyby jen na pár minut.
Emoční regulace
Nepovažujte své emoce za "dobré“ nebo "špatné“. Místo toho přemýšlejte o tom, co vám tato emoce může říci o vás a vaší situaci.
Procvičujte pozitivní sebemluvu. Když se přistihnete, že jste negativní nebo cykličtí, přeformulujte to, co si říkáte. Držte svou vnitřní řeč krátkou, jednoduchou, pozitivní a realistick ou.
Všimněte si, jak jednáte, když jste ve stresu. Co obvykle děláte a jak na vás lidé reagují?
Pojmenujte své emoce. Když emoce převezmou kontrolu, zastíní vaše myšlenky a ztíží pozorování toho, co se děje. Pojmenujte emoci, kterou cítíte, abyste viděli svou situaci objektivněji a snížili její moc nad vámi.
Comments